środa, 23 listopada 2016

Tornado w Suszu - przeszło przez naszą pracownię ...

Widzieliście kiedyś Tornado? My tak! Przeszło w Suszu przez naszą pracownię i zatrzymało się u nas na dobre. :) Bardzo sympatyczna gra, wbrew pozorom, zapewnia dużo śmiechu :), ale też dużo skupienia i napięcia, żeby tylko nie zrzucić kart. Mowa tu o grze Tornado Ellie od Fox Games.

Po pierwsze bardzo solidnie wydana gra, mimo, że ma elementy których ja nie lubię czyli składaną podstawkę, na całe szczęście i na wielki plus, po włożeniu planszy z torem na podstawkę, wszystkie moje obawy zostały rozwiane a wszystko trzyma się bardzo stabilnie. Wszystko się łatwo i szybko montuje, a potem wszystko sprawnie działa, Tornado kręci się jak należy :), Wykonanie bardzo mi sie podoba, karty są bardzo elastyczne dzięki czemu nie powinny się szybko zniszczyć, oczywiście jeśli ich specjalnie nie pogniemy ;), bardzo dobrze też się je układa i dobrze się trzymają na stosie, oczywiście nie idealnie bo nie byłoby zabawy :D. Do tego mamy drewniane elementy, proste i ładne oraz bardzo solidnie i estetycznie wykonane.

Na początek zaproszę Was również na coś co moim zdaniem jest genialnym pomysłem czyli 3 minuty z Fox Games i ich przedstawienie i wytłumaczenie gry :)  Sami zobaczcie:

Jak wygląda rozgrywka: w dużym skrócie, każdy ma 4 karty z widocznym tornadem i zwierzątkami i zwierzątkami po drugiej stronie. Zagrywamy kolejno karty ze zwierzątkami tak aby dokładać karty z takimi samymi zwierzątkami lub jeśli chcemy z innym gatunkiem to zwierzątek musi być więcej niż widocznych na zagranej wcześniej karcie. Jeśli nie możemy dołożyć karty, musimy dołożyć karty ze stosu dobierania i drewniany element z naszego gospodarstwa na stos tornada w zależności od tego jaki element lub elementy gospodarstwa przedstawia wierzchnia karta na stosie dobierania. Kiedy podczas obracania stos kart na tornadzie spadnie, gracz który zrzucił rozpoczyna nowy stos dokładając elementy ze swojego gospodarstwa i karty ze stosu dobierania, wszyscy gracze dobierają karty do 4 kart. Gracze oprócz gracza poszkodowanego tornadem, mogą teraz odzyskać utracone wcześniej elementy gospodarstwa. Zrzucone karty odkładamy na bok i nie biorą już udziału w grze. Dodatkowo mamy również kilka innych zasad, takich jak np. samotne zwierzątko, wtedy nie odwracamy już tornada, ale kolejna osoba, musi dołożyć pasującą kartę od siebie oraz sięgnąć kartę ze stosu dobierania i jeśli pasuje to również ją dołożyć, jeśli jednak nie pasuje to musi dołożyć na stos tornada, to co pokazuje stos kart dobierania oraz przekręcić tornado. Mamy również karty takie jak błyskawica, kiedy ją położymy, nie przesuwamy tornada, robi to kolejna osoba chyba, że również wyłoży piorun, wtedy przechodzi to dalej. Lub chmurę, kiedy ją zagramy to kolejność graczy zostaje odwrócona. Gra kończy się kiedy skończą się karty na stosie dobierania, lub któryś z graczy musi wyłożyć element ze swojego gospodarstwa a już nie może tego zrobić. Na koniec gry liczymy punkty za elementy gospodarstwa, które nam zostały. Po 1 punkcie za każdy element oraz po 2 punkty za każdy komplet trzech elementów. 

 Tak wyglądają zasady rozgrywki w skrócie. Sama instrukcja nie należy może do najprzystępniejszych ale gra nie jest wcale trudna. Jak już się zagra to po pierwszej rozgrywce, wszystkie wątpliwości raczej zostaną rozwiane. Mimo, że gra przed otwarciem, samą okładką, we mnie wywoływała mieszane uczucia. To już po pierwszej rozgrywce mi się spodobała, a co najważniejsze spodobała się dzieciakom, a to chyba najbardziej istotne. Kiedy przyjrzałam się lepiej ilustracjom i okładce to również to mi się spodobało :) Do tego dużo plus za wykonanie. 
Fajna gra, nie wiem czy się spodoba wszystkim, ale na pewno spodoba się tym, którzy lubią ryzyko w grze i napięcie :D skupienie, oraz trochę zręczności w grze, bo karty trzeba sprawnie i sprytnie układać żeby nie spadły a tornadem ostrożnie kręcić :) Na pewno, podczas gry z dziećmi będzie dużo śmiechu i pisku jak wszystko będzie lądować poza tornadem. Zdecydowanie, żeby się przekonać czy gra nam odpowiada to zachęcam do zagrania :) a nie oceniania "książki ( w tym przypadku gry) po okładce ) Bo możecie się zdziwić tak jak ja :), że mimo, pierwszych mieszanych odczuć ( sama nie wiem do końca czemu ) po pierwszej rozgrywce gra wypadła całkiem dobrze. 

Sami zobaczcie jakie w grze są śmieszne ilustracje :) Tu urocza krówka :)


 Podsumowując, gra nam się podoba :) jest wesoła, ma fajne ilustracje :) dzieciaki mają z nich dużo radości a mi bardzo się podobają graficznie :). Bardzo dobre wykonanie gry, solidnie i ładnie. Do tego sprawia frajdę dzieciakom, więc zdecydowanie warto wypróbować :) Kolejnymi plusami jest to, że uczy dzieci cierpliwości, skupienia, oraz precyzji.

Grę mogliśmy przetestować i ocenić dzięki Projektowi Grajmy! I Firmie FoxGames :) Pięknie dziękujemy 


1 komentarz:

  1. Widać że trzyma w napięciu! Ciekawe czy nas by wciągnęło tornado :D

    OdpowiedzUsuń