piątek, 23 grudnia 2016

Kierunek Polska --> Pokaż to!

Dziś mam dla Was propozycję gry, dla miłośników podróżowania, zwłaszcza z mapą w ręku. Mowa o grze Kierunek Polska - Pokaż to! Wydawnictwa Zielona Sowa.  Mamy kilka gier z mapą w roli głównej i to chyba jak na razie najprzyjemniejsza gra :).
Na głównej planszy mamy przestawioną mapę Polski, oraz Państwa które przylegają do Polski, co jest moim zdaniem dużym plusem, a na wielu innych mapach w innych grach, jest często sama mapa Polski.  Wykonanie jest bardzo solidne, Pionki ładnie wchodzą w podstawki, bez najmniejszych problemów a jednocześnie nie wypadają. Karty są bardzo elastyczne ale i solidne, więc nie powinny się szybko niszczyć, opakowanie i żetony również są porządnie wykonane. Do tego ilustracje na kartach są śliczne i urocze. Myślę, że trafią do większości dzieci, do tego są uniwersalne i dla dziewczynek i dla chłopców. Oprócz głównej planszy mamy również planszę na odwrocie, z leśną ilustracją i miejscami na karty, która pozwoli nam na grę w drugą wersję z samymi kartami obrazkowymi, na skojarzenia, w którą spokojnie mogą grać już małe dzieci. Ta wersja mi się bardzo podoba, jestem fanką wszelkich skojarzeń i szukania podobieństw, czyli wszystkiego co wpływa na spostrzegawczość i wyobraźnię. Natomiast używając kart z hasłami możemy zagrać w Kalambury. Karty z obrazkami są tak ładne, że spokojnie można ich użyć również do innych gier, w których `wykorzystujemy karty z ilustracjami. A także do opowiadania różnych wymyślonych historii.

Wracając do głównej wersji z główną planszą. W dużym skrócie polega ona na pokazywanie haseł za pomocą żetonów, które możemy położyć na kartach, polach z kategoriami, lub na mapie oraz na odgadywaniu haseł pokazywanych przez innych. Za obie te czynności otrzymujemy punkty, zwycięża ten kto będzie miał najwięcej punktów. Każdy gracz ma żetony i pionek w jednym kolorze, oraz 5 kart z talii obrazków i 1 kartę z hasłami losowo wybrane. Najpierw gracz pokazujący, wybiera jedno hasło ze swojej karty haseł. Pokazując hasło może użyć, kart z ręki oraz żetonów. Nie może natomiast nic mówić, na pokazanie i odgadnięcie hasła mamy minutę, jednakże czas możemy indywidualnie ustalić przed rozpoczęciem gry i dostosować go do osób grających. Im mniej użyjemy żetonów wskazania, tym więcej otrzymamy punktów jeśli komuś uda się odgadnąć hasło. Jeśli gracz nie potrafi pokazać, żadnego hasła ze swojej karty może ją odrzucić i wziąć kolejną, ale traci kolejkę i 1 punkt. Natomiast, jeśli nikt nie odgadnie hasła, to nikt nie otrzymuje punktów. Po swoim ruchu, gracz, który pokazywał hasło, odrzuca swoje użyte karty na stos kart odrzuconych, oraz dobiera karty obrazków do 5 kart i 1 nową kartę haseł. Następnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kolejny gracz pokazuje hasło. Kiedy wszyscy gracze pokażą już hasło, zostaje przesunięty znacznik rundy na kolejną rundę. Gra kończy się po 10 rundzie, kiedy ostatni gracz pokaże swoje hasło.
Fajne jest też to, że do gry można wymyślić własne hasła. Więc można grę dostosować do dzieci grających ;).Podsumowując, gra naprawdę bardzo nam się podoba, poszerza wiadomości dzieci na temat położenia miejsc w Polsce oraz związanych z tymi miejscami postaci, budowli czy też innych legendarnych rzeczy. Fajne jest też to, że w grę można grać już z małymi dziećmi a przez to zainteresować je już od najmłodszych lat, podróżowaniem oraz Polską. Przy tym wszystkim dobrze się bawiąc w gronie rodziny lub kolegów. Jeśli lubicie podróże, mapy, wiedzę o Polsce, legendy, ciekawe miejsca, to ta gra Wam się na pewno spodoba :)Na początku bałam się, że będzie za trudna, albo, że będziemy mieć zbyt małą wiedzę. Jednak wszystko można fajnie naprowadzić dzięki np. polom z kategoriami i ciekawym kartom z ilustracjami. Jeśli natomiast czegoś nie wiemy, jest to świetna okazja i zachęta do uzupełnienia wiedzy i informacji na dany temat. Co jest super sposobem na przemycanie wiedzy i naukę przez zabawę.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza