wtorek, 13 lutego 2018

Niqczemni: Szaleni Naukowcy

Dzisiaj mamy coś dla młodych szaleńców, albo może lepiej dla młodych naukowców ;). W grze wcielamy się w rolę niqczemnych naukowców, którzy mają za zadanie przejąć kontrolę "nad światem", wybudować odpowiednią ilość wynalazków i zdobyć jak najwięcej monet. Zwycięży osoba, która jako pierwsza zdobędzie 20 punktów zwycięstwa.
Na początku rozkładamy planszę, układamy na niej karty, przygotowujemy wszystkie komponenty i rozdajemy każdemu graczowi po 3 karty wynalazków i 10 monet, 4 karty akcji(dla wszystkich takie same), pionki w jednym kolorze.
Gracze mają do wyboru 4 akcje: konstruowanie, praca, szpiegostwo i badania. Na pola z tymi akcjami można wysyłać swoje pionki, za które będziemy otrzymywać monety jeśli, ktoś wybierze daną akcję. Do gry możemy wprowadzić także karty konwersji, które w trakcie gry zmieniają nam trochę zasady gry i wprowadzają nowe opcje, których musimy pilnować, dzięki temu każda rozgrywka wygląda inaczej.
Fajnym rozwiązaniem jest, że gdy będzie remis, to gracze muszą rozegrać kolejną turę, aż do wyłonienia zwycięzcy, co daje szansę, również osobie, która w danym momencie była w tyle.Gra jest dość losowa, dużo zależy od naszego szczęścia w dociąganiu kart, ale mamy również trochę decyzyjności i to w jakiej kolejności będziemy robić nasze akcje i jak szybko wybudujemy wynalazki zadecyduje o naszym zwycięstwie. Gra jest prosto i ładnie wydana, jest również prosta i szybka. Wbrew pozorom jakie mogłaby sprawiać wyglądem, nie jest wcale trudna i nie gra się w nią długo. Spokojnie mogą w nią zagrać już młodsze dzieci niż 10 lat.
Przez to, że gra jest lekka i prosta, przypadnie do gustu zarówno dorosłym, którzy chcą zagrać w coś lekkiego, jak i dzieciom, wbrew pozorom podoba się również dziewczynkom. Dzieciaki lubią w niej drobną negatywną interakcję, która jest tutaj lekka i nie szkodliwa. Gra na pewno nie przypadnie do gustu wszystkim, ale jeśli macie dzieci w wieku ok 10 lat, koniecznie musicie sprawdzić, czy u Was się sprawdzi tak jak u nas.2 komentarze: