środa, 20 lutego 2019

Wodny Szlak! - Premiera gry - Foxgames

W trakcie dzisiejszych zajęć filmowych, dzieciaki przygotowywały i tworzyły filmiki na konkurs, więc niestety nie możemy Wam jeszcze nic z tych zajęć zdradzić.
Jednak mamy dzisiaj coś bardzo ciekawego. Wczoraj przyszła świeżutko wydana gra - Wodny Szlak, od wydawnictwa Foxgames. Już sama okładka jest bardzo ładna, nie wiem jak wam, ale nam kojarzy się ona ze spływami tratwami, po Dunajcu. Jest to gra kafelkowa, zdecydowanie przypadnie do gustu zarówno młodszym graczom jak i dorosłym, mimo prostych zasad, trzeba trochę pogłówkować, żeby dobrze rozplanować sobie swój szlak. Jeżeli lubicie gry kafelkowe to nie zastanawiajcie się ani chwili.

(Naszej Balbinie gra też zdecydowanie przypadła do gustu :) )

 Jeśli jesteście ciekawi co znajduje się w pudełku, możecie obejrzeć nie tylko zdjęcia z tym poście, ale również filmiki:


Zdecydowanie gra się spodobała, wszyscy od razu chcieli zagrać i szybko utworzyła się kolejka do kolejnych partii.Co znajdziecie w pudełku?
Instrukcja, 60 kafli rzeki, 4 prostokątne kafle startowe, 4 karty pomocy, notes do zapisywania punktacji.
    Instrukcja gry - krótka, przejrzysta, naprawdę przeczytanie i ogarnięcie zasad zajęło nam kilka minutek. Gra ma bardzo proste zasady, jednak wymaga, żeby trochę pomyśleć, przemyśleć swoje ruchy i dobrze rozplanować bieg rzeki. Zdecydowanie  nie jest banalna i wbrew temu co może się kojarzyć znawcom gry carcassonne, to zdecydowanie inna gra :D, więc nie musicie się obawiać.


W wyprasce znajdziecie miejsce na kafle z krowami i owcami, co ułatwi szybkie odrzucanie kafli w grze na mniej niż 3 i 4 osoby, lub w rozgrywce jednoosobowej.W zależności od tego w ilu gramy graczy, odkładamy do pudełka kafelki z krowami i/lub owcami.
   Żeby rozpocząć grę, rozdajemy każdemu graczowi kafel startowy, po trzy kafelki na rękę, oraz dla każdego kartę pomocy. Pozostałe kafelki układamy w zakryty stos dobierania.
   Na początku każdy ma w ręku trzy kafelki, wybiera jeden z nich, dokłada do swojego pola, następnie przekazujemy kafelki osobie po lewej, dobieramy jeden kafel i powtarzamy całą akcję aż do momentu, kiedy graczom pozostaną po dwa kafelki w ręku a stos dobierania się wyczerpie.
   W Wodnym Szlaku ważne jest, żeby skupić się na tym, w którą stronę płynie rzeka, która doprowadzi worki do młyna i siekiery do tartaku, za doprowadzenie wymaganej ilości surowców otrzymamy podaną przy każdym budynku liczbę punktów. Jednak trzeba uważać na mosty, które będą nam w tym przeszkadzały. Punkty otrzymamy również za najdłuższy nieprzerwany mostami, ani nie posiadających po drodze młynów i tartaków, odcinek pomiędzy portami, tu dostaniemy aż dwa punkty za każdy kafelek, więc również nad tym warto się skupić. Kolejne punkty możemy zdobyć za utworzenie łąki, która znajduje się na rogach kafelek, jeśli ułożymy łąkę z czterech rogów obok siebie, dostaniemy aż 6 punków, jeśli z 3 to 3 punkty, za mniejsze łąki nie otrzymujemy punktów wcale.
Musimy też pamiętać o tym, że kafelki muszą pasować do tych, z którymi będą się stykać. Jeśli dołożymy rzekę tak, że nie połączy się z naszym nurtem do końca gry, to nie będzie płynęła w niej woda, powstanie starorzecze i nie otrzymamy za ten odcinek żadnych punktów. Nie wolno też układać rzeki w zamknięte obwody, żeby woda płynęła w kółko.

Świetne w grze jest to, że możemy zagrać nawet samemu. Gramy wtedy podobnie, tylko odkładamy do pudełka kafelki z krowami i 6 kafli losowych. Dobieramy trzy kafelki na rękę, wybieramy jeden a pozostałe odrzucamy do pudełka, znów dobieramy trzy kafelki, wybieramy jeden i resztę odkładamy do pudełka, robimy tak do momentu, aż wyczerpie nam się stos dobierania. Wynik porównujemy z tabelką zawartą na ostatniej stronie instrukcji.


Dziękujemy foxgames za Wodny Szlak, zdecydowanie bardzo wpasował się w upodobania naszych uczestników :)
Tu znajdziecie, wytłumaczone w bardzo prosty i przejrzysty sposób, zasady gry:

https://www.facebook.com/FOXGAMESpl/videos/364242097744257/?t=1

https://www.facebook.com/FOXGAMESpl/videos/vb.264660877016472/364242097744257/?type=2&theater


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza