środa, 3 kwietnia 2019

Monster Park - Gra planszowa - Granna


Jeśli chcecie zobaczyć zawartość na filmiku to zapraszamy Was do oglądania:


Monster Park to nieskomplikowana gra, w której będziemy "budować" swój Park Potworów, starając się zdobyć jak największe potwory. Im większy potwór tym więcej zdobywamy punktów na koniec gry. 


Najpierw przygotowujemy grę. Karty potworów tasujemy i układamy na planszy w stosie cyferką do góry a punktami do dołu. Na wyznaczone miejsca wykładamy 5 potworów. Karty turystów tasujemy i odkrywamy trzy karty. Wykładamy karty ulepszeń na przeznaczone miejsce, za jeden, dwa i trzy żetony. Największe puste pole, to pole na odrzucone potwory. Żetony kładziemy obok planszy. Każdy z graczy otrzymuje swoją planszetkę, przy której będzie układał swój Monster Park. Każdy gracz otrzymuje również żeton z wartością 5. Gracz rozpoczynający otrzymuje znacznik pierwszego gracza.

żetony:

znacznik pierwszego gracza:

W grze występują trzy rodzaje potworów: Wodne, lądowe i powietrzne. 
Karty potworów (wodne)
Powietrzne:
Lądowe:
Potwory dzielą się również na miłe (czerwone serduszka) i złośliwe (czarne serduszka)
Cyfra w kółku mówi nam o wielkości potwora, serduszko o charakterze a kropeczki na dole o tym ile punktów zdobędziemy za danego potwora na koniec gry.


Planszetki graczy:
Strzałki pokazują nam gdzie układamy potwory wodne, lądowe i powietrzne.

Plansza:

Karty ulepszeń:
(Kropeczki na tych kartach oznaczają koszt za jaki możemy je nabyć)

Karty turystów:
Karty turystów to karty celów, jeśli spełnimy dany cel na koniec swojej rundy, otrzymujemy tyle kropeczek ile jest na dole karty. W jednej turze można zrealizować na raz więcej niż jeden cel.

Nawet pudełko wewnątrz jest prześliczne:
Jak grać?
W swoim ruchu możemy: albo dobrać jeden żeton o wartości 1, albo dobrać potwora z planszy, w zależności od jego kosztu musimy za niego zapłacić żetonami. Potwora możemy dobrać tylko wtedy, kiedy będzie pasował do naszego parku. Najważniejsza zasada to dokładanie kolejnych potworów w rzędzie o takiej samej lub większej wielkości, kolejny potwór, którego dokładamy nie może być mniejszy od poprzedniego. Tu pomocne stają się ulepszenia. Kupując ulepszenie możemy dołożyć je nie patrząc na wielkość potwora, który leży przed ulepszeniem. Kładąc jednak potwora po ulepszeniu, musimy zwracać już uwagę na wielkość ulepszenia i tak samo jak w przypadku potworów, musimy dołożyć potwora o takiej samej lub większej wartości, co wartość na ulepszeniu.
Na koniec swojej tury sprawdzamy czy spełniamy jakieś warunki, któregoś z celu, jeśli tak to zdobywamy tego turystę i otrzymujemy tyle żetonów ile jest do zdobycia za dany cel.
Przed rozpoczęciem tury kolejnego gracza, przesuwamy karty potworów maksymalnie w lewo, pierwszy potwór spada na stos kart odrzuconych, dokładamy w puste miejsce nowe karty potworów. Jeśli zostały wykorzystane to dokładamy również karty ulepszeń i/ lub turystów.
Gra kończy się wtedy, kiedy ktoś zapełni cały swój Monster Park. ( Czyli będzie miał w każdym rzędzie (powietrze, ląd, woda) po 5 kart. Każdy robi wtedy ostatni ruch, aż do gracza rozpoczynającego, tak, żeby wszyscy wykonali tyle samo ruchów.
Podliczamy zdobyte punkty na kartach potworów w naszym parku, oraz na żetonach, które nam pozostały.Gra jest naprawdę super! Nie było osoby, której by się nie spodobała. Nie dość, że jest piękna to do tego jest naprawdę fajna! W dodatku można tu trochę pokminić, co by tu zrobić, żeby zdobyć jak największe potwory, obserwując jakie potwory się pojawiają, używając ulepszeń w odpowiednich momentach itd. Zdecydowanie Polecamy! U nas gra będzie z pewnością hitem jeszcze przez długi czas! :)
W dodatku jestem pod wrażeniem, że można wymyślić tak fajną grę w ramach konkursu! :) Naprawdę szacun dla autorów. No i te cuuuudowne ilustracje! Samo oglądanie potworków to już wielka frajda.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza